نسخه چاپی ارسال به دوستان


فیروزه جدید


  
کارلوس فوئنتس
  ۱۳۸۶/۰۵/۰۹
معرفی نویسنده

کارلوس فونتسدر سال 1928 متولد شد. نویسنده‏ی مکزیکی و یکی از معروف‏ترین و شناخته‏شده‏ترین نویسندگان و رمان‏نویسان اسپانیایی زبان جهان. فوئنتس ادبیات معاصر امریکای لاتین را تحت تأثیر قرار داده است. کارهایش به صورت گسترده‏ای به زبان انگلیسی و دیگر زبان‏ها ترجمه شده است.
زندگی‌نامه: فوئنتس در شهر پاناما متولد شد. والدینش دیپلمات‏هایی مکزیکی بودند. در دوران کودکی در کویتو، مونته‏ویدئو، ریو دو ژانیرو، واشینگتن، سانتیاگو و بوینوس‏آیرس زندگی کرد. در دوران نوجوانی به مکزیک برگشت؛ جایی که تا سال 1965 در آنجا زندگی کرده بود.
با دنباله‏روی از والدینش در سال 1965 یک دیپلمات شد و در لندن، پاریس و دیگر پایتخت‏ها خدمت کرد. وی همچنین در دانشگاه‏های برون، پرینستون، هاروارد، پن، کلمبیا و کمبریج تدریس کرده است و در حال حاضر در دانشگاه برون تدریس می‏کند.
پسر کارلوس فوئنتس، لموس در سال 1999 در سن 25 سالگی از عارضه‏ی هموفیلیا درگذشت. دختر وی در سال 2005 در سن 29 سالگی درگذشت.
کتاب‏ها
اولین رمان فوئنتس « La region mas transparente » وقتی 28 ساله بود منتشر شد که یک رمان کلاسیک معاصر است. این رمان جزو نخستین رمان‏ها و از پیشگامان بود، نه فقط در نثر بلکه به عنوان دارا بودن اثر کاریزماتیک یک کلان‏شهر، مکزیکو سیتی به عنوان کاراکتر اصلی است.
رمان‏های دهه‏ی 1960، « آئورا » و «لا مورته دی آرتمیو کروز» به طور عمده‏ای دلالت بر کاربرد شیوه‏ی آزمایشی روایت(نریشن) مدرن، (از جمله فرم دوم شخص) برای وارسی جامعه، هویت و تاریخ دارند.
وی جایزه‏ی ملی ادبی مکزیک را برای کتاب «ارکیده زیر مهتاب» برده است. چهارده عنوان از رمان‏هایش در ایالات متحده منتشر شده است. بر اساس یکی از بهترین کتاب‏هایش «بیگانه‏ی قدیمی» فیلمی با شرکت ستارگانی چون گریگوری پک، جین فندا و جیمی اسمیت ساخته شد.
فوئنتس به صورت مرتب مقالاتی فرهنگی، سیاسی برای روزنامه‏ی اسپانیایی زبان «ال پاییس» می‏نویسد. وی یک منتقد سخت‏گیر علیه آن‏چه وی فرهنگ و اقتصاد امپریالیسم می‏داند است، مخصوصاًً در توجه به امریکای لاتین.
در سال 1999 مدال افتخار بلیزاریو دومینکوئز را دریافت کرد.
فوئنتس در بیشتر رمان‏ها و مقالاتش هویت فرهنگی - تاریخی امریکای لاتین مخصوصاً مکزیک را بررسی کرده است. اما وی می‏گوید جستجو برای هویت ملی در رمان‏هایش مدت زمان زیادی ادامه نخواهد یافت، «در حال حاضر بیش از سی نویسنده‏ی مکزیکی وجود دارند که رمان‏های خوبی می‏نویسند. در حالی که حتی کلمه‏ای از مکزیک در آن‏ها ذکر نمی‏شود...» فوئنتس می‏گوید «امروزه آزادی کاملی در نویسندگی در مکزیک وجود دارد که به علت آن لازم نیست مسئله‏ای تحت عنوان هویت مکزیکی را بررسی کنیم. می‏دانید چرا؟ چون ما هویت داریم... ما می‏دانیم که کی هستیم. ما می‏دانیم یک مکزیکی به چه معناست. در حال حاضر مشکل کشف کردن تفاوت‏هاست – نه هویت بلکه تفاوت: تفاوت‏های جنسی، تفاوت‏های مذهبی، تفاوت‏های سیاسی، تفاوت‏های اخلاقی، تفاوت‏های زیباشناسی و...»
Carlos Fuentes

لینک مستقیم
     نظرات     
خیلی خوب است ۳۰ شهریور ۱۳۸۷
با تشکر از شما ولی دلم برایتان سوخت جون هیج نظری نداشتید
نظر ! ۲۸ آبان ۱۳۸۷
ممنون


 

طراحی سایت، هاست (هاستینگ)، ثبت دامنه - رادکام